اَپِکسیفیکاسیون چیست؟

درمان ریشه در دندانهای دائمی کودکان و نوجوانان


اَپِکسیفیکاسیون فرایندی است که روی دندان های نابالغ عفونی انجام می شود.

طی این فرایند، اَپکس باز ریشه بسته می شود تا اجازه دهد دندان بهبود پیدا کند. فرسایش اَپکس ریشه دندان در نتیجه تحلیل ریشه می تواند موجب باز شدن آن شود.

اگر این اتفاق رخ دهد، سیل (مهر و موم )کردن کانال ریشه دندان با استفاده از روش های معمول دشوار خواهد بود. هدف این درمان سیل کردن ریشه یک دندان دارای اَپکس باز با ایجاد یک مانع از بافت سخت است.

این کار مانع التهاب و گسترش عفونت خارجی ریشه های دندان می شود. بعلاوه این امکان را فراهم می آورد که دندان به روش سنتی سیل شود. با استفاده از تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس می توان این شرایط را ، مخصوصاً در کودکان ۷ تا ۱۲ ساله یا در بیمارانی که دچار حوادث دندانی شده اند، به سرعت شناسایی نمود. برای سیل کردن اَپکس باز ريشه دندان، متخصصان اندودانتیکس از ماده ای به نام MTA استفاده می کنند.

MTA در اَپکس ریشه محافظی سخت و نفوذ ناپذیر ایجاد می کند.

مراحل گام به گام اَپِکسیفیکاسیون


اندودنتیست ابتدا باید به حفره پالپ دسترسی پیدا کند. با کمک شستشو، کانال های ریشه پاکسازی و پس از آن پر می شوند. استفاده مکرر از سدیم هیپوکلریت sodium hypochlorite موجب از بین رفتن جرم و میکروب های دندان می شود، اکنون باید اَپکس ریشه دندان سیل شود. اندودنتیست روی یک تکه شیشه تمیز، MTA را آماده می کند.

با استفاده از ابزار مخصوص مقداری از آن را روی اپکس باز ریشه دندان قرار می دهد. مهم ترین هدف این مرحله سیل کردن کامل کانال است.

با استفاده از یک رادیوگرافی می توان مطمئن شد این فرایند به درستی انجام شده است یا خیر.

۶ ماه پس از آن مجددا رادیوگرافی دیگری تهیه می شود تا این اطمینان حاصل شود که اَپکس ریشه به خوبی بهبود پیدا کرده است.

میزان موفقیت اَپِکسیفیکاسیون معمولاً بالا است، هر چند موقعیت هایی هست که در آن عفونت بهبود پیدا نمی کند. در برخی موارد دیگر، روند تحلیل ریشه ادامه پیدا می کند. این شرایط ممکن است نیازمند جراحی با کشیدن دندان به طور کامل باشند.

فواید اَپِکسیفیکاسیون


نمی توان فواید این فرایند را نادیده گرفت. علاوه بر نجات دندان و جلوگیری از نیاز به کشیدن، در زیر به برخی دیگر از فواید این فرایند اشاره خواهیم کرد:

• با انجام این فرایند می توان از عفونت خارجی ریشه دندان پیشگیری کرد:به محضی که لایه محافظ با موفقیت روی اَپکس ریشه قرار بگیرد، احتمال رسیدن میکروب ها و عفونت به کانال ریشه دندان به صفر خواهد رسید. این کار مانع التهاب و خونریزی بیشتر خواهد شد.

• دندان ظاهر طبیعی خود را حفظ خواهد کرد:می توانید سبک زندگی خود را تا پایان عمر مانند قبل ادامه دهید. با خیال راحت می توانید غذا بجوید و دندان های طبیعی خود را داشته باشید.

• به محافظت از دندان های دیگر نیز کمک می کند: با انجام اَپِکسیفیکاسیون یک دندان، دندان های دیگر کمتر در معرض ساییدگی و فرسایش قرار خواهد داشت.

با درمان درست و موفقیت آمیز می توان لبخند خود را حفظ کنید و به خوردن غذاهای مورد علاقه خود ادامه دهید و از سوی دیگر مراجعات مکرر به دندانپزشک را کاهش دهید. مهم تر اینکه زیبایی لبخند، که دغدغه همه افراد است، را تا پایان عمر همراه خواهید داشت.